|
|
IV. Organizacja imprez w roku 2004 1. IV Rajd Rowerowy „Jumelages” IV Międzynarodowy Rajd Rowerowy „Jumelages” PTT odbył się w dniach 20 – 23 maja 2004 roku w Garbiczu. Garbicz położony jest 3 kilometry od trasy A2 obok Boczowa w gminie Torzym. Uczestnicy rajdu zakwaterowani byli w „Pałacu Magnat“ zabytkowym obiekcie z XVII wieku. Pałac ten usytuowany jest między dwoma jeziorami, Jeziorem Krzywym, a Jeziorem Głębokim.
W rajdzie mogli wziąć udział nie tylko członkowie „Jumelages”, także inne krajowe sekcje oraz pracownicy poczty z rodzinami (program rajdu jako załącznik nr 18 w aneksie pracy). Był to sprawdzian przed OSCAREM 2004. W pierwszym dniu uczestnicy przejechali trasę Garbicz – Sulęcin – Garbicz. Pierwsza grupa miała do pokonania 65 kilometrów, druga zaś 35 kilometrów. Następnego dnia zawodnicy pokonali odcinek Garbicz – Łagów – Garbicz. Łącznie przejechano 400 kilometrów. Rajd był okazją do podziwiania terenów Ziemi Lubuskiej, spotkania w miłej i przyjacielskiej atmosferze oraz wymiany doświadczeń zawodowych między pracownikami poczty.
2. Spływ kajakowy Drawą z Prostyni do Drawna Miasto i Gmina Drawno położone są w południowej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie choszczeńskim, na zachodnim skraju Puszczy Drawskiej. Drawę można zaliczyć do najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. Trzeba ją poznać koniecznie ... pisała przed 50 laty w przewodniku „Drawa, rzeka ziem odzyskanych” Maria Podhorska-Okółów, która była pierwszą powojenną jej entuzjastką.
Rzeka bierze swój początek w tzw. Dolinie Pięciu Jezior. Wypływa z Jeziora Krzywego i uchodzi do Noteci poniżej Krzyża. Drawa na odcinku pomiędzy miejscowościami Prostynia i Drawno charakteryzuje się najmniejszym spadkiem, wynoszącym około 0,25%. Na tym odcinku w dniu 26 czerwca 2004 roku gorzowska sekcja „Jumelages” zorganizowała spływ kajakowy, w którym wzięło udział 25 osób. 22 osoby wsiadły do kajaków, a 3 obserwowały zmagania uczestników z brzegu rzeki (program spływu kajakowego jako załącznik nr 19 w aneksie pracy). Na przepłynięcie trasy, która wynosiła około 12 kilometrów, uczestnicy mieli 4 godziny. W czasie spływu uczestnicy podziwiali walory krajoznawczo-przyrodnicze Drawy, która objęta jest ochroną Drawskiego Parku Narodowego. Mimo deszczowej pogody wszyscy dopłynęli szczęśliwie do celu. Na zakończenie była wspólna biesiada, pieczony prosiak, rozmowy i wspomnienia z trasy spływu.
3. XIV Międzynarodowy Rajd Rowerowo – Pieszy OSCAR 2004 W dniach od 22 – 25 lipca 2004 roku Towarzystwo Bliźniaczej Współpracy Europejskiej Pracowników Poczty Polskiej „Jumelages” sekcja w Gorzowie Wlkp. zorganizowało XIV Rajd Rowerowo – Pieszy OSCAR 2004 z bazą noclegową w Garbiczu (program rajdu jako załącznik nr 20 w aneksie pracy).
Przygoda z rajdem rowerowo-pieszym zaczęła się w 1995 roku, kiedy gorzowscy pocztowcy zrzeszeni w sekcji „Jumelages” brali udział w podobnej imprezie we Francji. Później co roku spotykali się z pocztowcami z Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii. Podczas OSCARA 2004, uczestnicy podziwiali uroki powiatów sulęcińskiego, słubickiego i świebodzińskiego. Udział w rajdzie wzięło prawie 200 osób, w tym: 72 Niemców, 37 Francuzów, 13 Anglików, jeden Włoch oraz 74 Polaków. Reprezentowane były francuskie sekcje „Jumelages“ z Chaumont, Dijon, Nancy, Nord – Isere, Paryża, Strasbourga, Troyes, niemieckie z Darmstadt, Stuttgartu, Hannoveru, Halle, Karlsruhe, Konstantz, Nürnbergu, Monachium, Münsteru, Erfurtu, Würzburga, angielskie z York i Bringhton, włoska z Mediolanu, a także polskie z Koszalina, Lublina, Bielska – Białej, Piły i Gorzowa Wlkp.
Piechurzy zwiedzili Park Narodowy „Ujście Warty“, gdzie zostali obywatelami Słońskiej Republiki Ptasiej. Zwiedzano też północną część województwa lubuskiego, a szczególnie okolice Bierzwnika i Mierzęcina. W Sulęcinie w Gospodarstwie Agroturystycznym „Kormoran” uczestnicy rajdu zatrzymali się na wypoczynek.
Najmłodszym piechurem rajdu był 4-letni Emanuel Fohrer z Norynbergii, najstarszym zaś jego 76-letni rodak z Halle, Bruno Steiberg. Ilość zdobytych punktów zależała od przebytych przez grupę odległości. Wśród pieszych najlepsi okazali się Niemcy, którzy wyprzedzili Francję, Polskę, Anglię i Włochy. Uczestnicy rajdu zwiedzili również Międzyrzecz, oraz wysłuchali koncertu organowego w Paradyżu. Podobna klasyfikacja dotyczyła cyklistów. Rywalizowali oni w dwóch grupach, z których jedna czterdziestoosobowa przejeżdżała dziennie 130 kilometrów, a druga w sile 60 cyklistów – 70 kilometrów. Wszyscy rowerzyści przejechali w ciągu dwóch dni ponad 15 tysięcy kilometrów, z czego najliczniejsza polska grupa przejechała ponad 7 tysięcy kilometrów. Statuetkę OSCAR 2004 zdobyli Polacy, którzy pokonali Niemców, Francuzów i Anglików. Najstarszym cyklistą był Andre Rousselot z Dijon, urodzony w 1932 roku, „ojciec założyciel“ oskarowych spotkań, a najmłodszym 18-letni Piotr Kisiel z Gorzowa Wlkp.
Turystyka, sport i rekreacja połączyła pocztowców z Europy – pokazał to XIV Rajd Rowerowo – Pieszy OSKAR 2004. 4. Piknik integracyjny członków „Jumelages” w Sulęcinie Dnia 4 września 2004 roku w Sulęcinie w Gospodarstwie Agroturystycznym „Kormoran” odbył się piknik integracyjny członków „Jumelages” z Gorzowa Wlkp. (program pikniku jako załącznik nr 21 w aneksie pracy).
W pikniku wzięli udział członkowie wraz z całymi rodzinami. Impreza na świeżym powietrzu, była okazją do poznania nowych pocztowców, wymiany doświadczeń zawodowych, wspólnej zabawy. Były tańce i śpiewy i to co najważniejsze – wspaniały humor, który dopisywał wszystkim uczestnikom do końca imprezy.
|