Herb ZabrzaStowarzyszenie "JUMELAGES" Poczty Polskiej przy Rejonowym Urzędzie Poczty w Zabrzu
41-800 Zabrze, Pl. Dworcowy 1
 
Wieści   O Sekcji   Program   Historia  

Nasze spotkania

Spotkanie Zabrze - Vichy

INFORMACJA o SPOTKANIU                                    REPORTAŻ w tygodniku POCZTA POLSKA


W terminie od 28.09.2008 - 04.10.2008 odbyło się dwunaste już, tygodniowe, spotkanie członków Jumelages pracowników poczty Vichy, Zabrza i Katowic.Do Polski przybyło ośmioro pocztowców francuskich.Wizyta w kopalni Guido

Przewodniczącą Jumelages w Zabrzu (dawniej Towarzystwo Przyjaźni Polsko - Francuskiej Jumelages pracowników RUP Zabrze) od samego początku, czyli od 12 lat (od 1996r.) jest P. Anna Ziomek, pracownik CZK w Zabrzu (obecnie na emeryturze). Członkowie Jumelages w Zabrzu to, po zmianach organizacyjnych, pracownicy różnych pionów, obecnie głównie Centrum Poczty, ale też CZK, CZB, CR, pracujący już nie tylko w Zabrzu, ale również w Katowicach.j

Wizyta w kopalni GuidoGoście francuscy, na czele z Przewodniczącą Jumelages w Vichy - Panią Christine Calandini, w towarzystwie polskich pocztowców odwiedzili wiele ciekawych miejsc Regionu Katowickiego, m.in. Browary w Żywcu, górę Żar, Czantorię. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wizyty w zabytkowej kopalni węgla kamiennego w Zabrzu "Guido" oraz w kopalni srebra w Tarnowskich Górach.

W trakcie pobytu pocztowców francuskich odbyło się szereg spotkań z polskimi członkami Jumelages, przedstawicielami Dyrekcji CP OR w Katowicach, przedstawicielami Dyrekcji CP ORJ w Zabrzu i Rybniku.
Wręczenie dyplomu dla Maurice'a Buczka

W trakcie jednego z takich spotkań, w kopalni "Guido", dodatkową atrakcją było pasowanie wszystkich obecnych na gwarków, co zostało uwiecznione wręczeniem pamiątkowych dyplomów. Dodatkowo Pan Marian (Maurice) Buczek, emerytowany pocztowiec z Vichy, otrzymał dyplom gratulacyjny z podziękowaniem za rozwój współpracy między miastem i pocztą w Vichy i Zabrzu, który w imieniu Pani Prezydent miasta Zabrza wręczył P. Dariusz Krawczyk - naczelnik wydziału kontaktów społecznych Urzędu Miasta Zabrza.

Wspólnie obchodziliśmy też 70-te urodziny Mariana (Maurice) Buczka, który z pochodzenia jest Polakiem - była to bardzo dla niego wzruszająca i nietypowa chwila - okrągłe urodziny z daleka od domu, ale za to w kraju swoich przodków. Jubilat zapewniał, że na pewno tych urodzin nie zapomni.

Przyjaciele z Francji byli, jak zawsze, zauroczeni polskimi zabytkami, atmosferą towarzyszącą spotkaniom, a przede wszystkim ciepłym przyjęciem i polską gościnnością.
tekst i foto: Anna Cyrus

Strona główna Sekcji Zabrze