1999
Spotkanie Gorzów - Cluj Napoca (Rumunia) - 16-23 maja


15.05.1999
Dziś wyjechaliśmy w naszą kolejną podróż. Tym razem, do naszej bliźniaczej sekcji z Rumunii. Podróż odbywała się etapami. Pierwszy z nich zakończył się w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie spędziliśmy noc w ładnych pokojach gościnnych, udostępnionych przez lokalną pocztę.

16.05.1999
Zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy do Łysej Polany, by tam przejechać na słowacką stronę. Na odprawę czekaliśmy około godziny. Następnie kierowaliśmy się do granicy z Węgrami, podziwiając urocze tatrzańskie krajobrazy Słowacji.

Przekroczenie granicy słowacko-węgierskiej okazało się nieco trudniejsze. Celnicy żądali od nas dodatkowych opłat, nie grzesząc przy tym uprzejmością. Przepuszczono nas dopiero wtedy, gdy kierowca zapłacił 1000 forintów!

Kolejną granicę, tym razem węgiersko-rumuńską przekraczaliśmy w znakomitych humorach w Bors. Tutaj nas dokładnie policzono, zmierzono i zważono, pobrano od nas odpowiednie opłaty i wpuszczono na podbój Rumunii. Po "płaskich" krajobrazach Węgier, Rumunia przyjęła nas górzystymi widokami. Po drodze podziwialiśmy przepiękne kościoły, malownicze domki.

Na rogatkach Cluj-Napoca czekali na nas rumuńscy koledzy. Po krótkim powitaniu nasi nowi znajomi poprowadzili nas ulicami miasta do punktu spotkania z całą grupą w urzędzie poczty. Szefowa Sekcji Jumelages z Cluj, Wiktoria Lakatos, przywitała nas drobnymi upominkami i każdemu wręczyła program pobytu. Następnie poznaliśmy rodziny, które miały nas gościć i udaliśmy się do ich domów.

17.05.1999
Około godziny 9.00 spotkaliśmy się w Ogrodzie Botanicznym w Cluj-Napoca. Ogród zwiedzaliśmy w towarzystwie kilku Jumelersów z Cluj i tłumaczki, Kasi. Następnie udaliśmy się do miasta. Cluj to bardzo ładne, ponad czterystutysięczne miasto. Zwiedziliśmy kilka kościołów oraz gmach opery (w której przedstawienia są grane w języku rumuńskim i węgierskim). Po tych wrażeniach, udaliśmy się na przepyszny obiad do restauracji. Po obiedzie, natomiast wróciliśmy do rodzin goszczących. Zajęcia popołudniowe były tak różne, jak różni byli nasi gospodarze. W większości zafundowano nam zwiedzanie miasta i poszerzenie znajomości o rodziny naszych gospodarzy.

18.05.1999
Do godziny 17.00 spędzaliśmy czas z rodzinami nas goszczącymi. Późnym popołudniem w auli uniwersyteckiej odbyło się uroczyste, oficjalne spotkanie zaproszonych do Cluj-Napoca. Szefowie grup, a więc Camusset z Francji, Wiktoria Lakatos z Rumunii i nasza Helenka Chłodnicka, wygłosili kilka oficjalnych, ale bardzo serdecznych słów. W trakcie spotkania wymieniliśmy się okolicznościowymi podarkami. Następnie nastąpiły tańce do późnych godzin nocnych.

19.05.1999
Wczesnym rankiem spotkaliśmy sie w hotelu Napoka, skąd wyruszyliśmy międzynarodowymi gronie na podbój Transylwanii i Bukowiny. Zwiedziliśmy kopalnię soli, z pięknymi wyrobiskami, a po drodze podziwialiśmy cudne górskie krajobrazy. Nocowaliśmy na terenie Bukowiny w Piatra-Neamet w hotelu Ceahlu.

20.05.1999
Po śniadaniu udaliśmy sie w dalszą drogę. Zwiedziliśmy piękny monastyr i ruiny średniowiecznego zamku, kolebki władców Siedmiogrodu, spośród których wywodził się również nasz król, Stefan Batory. Tam spotkaliśmy się z Jumelersami z sekcji Seceava, z którymi zjedliśmy wspólny obiad, podczas którego przygrywała orkiestra, a niektórzy tańczyli między jednym, a drugim daniem.

21.05.1999
O godz. 8.00 udaliśmy się do Muzeum Drzewa, w którym mogliśmy zobaczyć bardzo stare meble i różne drewniane przedmioty użytkowe. Po obiedzie, w innej wsi odwiedziliśmy pracownię w rodzaju naszych cepeliowskich, w których maluje się pisanki. W drodze powrotnej do Cluj zawitaliśmy do zamku Wlada Draku, czyli zamku Drakuli.

22.05.1999
Ok. godz. 10.00 spotkaliśmy się wszyscy z pięknym, nowoczesnym budynku Banku Pocztowego z dyrektorami: Banku, Poczty i Telekomunikacji. Po zwiedzeniu gmachu banku, w sali konferencyjnej, odbyła się prezentacja dokonań i osiągnięć miejscowych instytucji pocztowych.

23.05.1999
Dziś wyjechaliśmy do domu. W czasie podróży podziwialiśmy piękne górskie widoki i dzieliliśmy się wrażeniami. Do Gorzowa dotarliśmy 24.05 w godzinach popołudniowych.

 

 

 

 

 

digitalizacja: AM_2012